Declaration of pecuniary and personal interest & Attendance

 

Register of Interests

Governors hold an important public office and it’s important that their identity is known to the school and wider communities.   In the interest of transparency the governing body has published any relevant business and pecuniary interests that they may have.

 

Governor

Current employment

Businesses(partner or sole proprietor)

Company directorships

Charity trusteeships

Governance roles in other educational institutions

Kiri

Wyatt

Teacher

None

 

None

 

None

None

Stephen Hill

Hill Bingham Ltd

None

Hill Bingham Ltd 

Fraud Advisory Panel

None

Gill

Marrion

Headteacher  Partner of Springfield Asset Management Ltd  Director of Springfield Asset Management Ltd  None Ex Officio Governor at Long Ridings Primary School

Paula Shaikhly

Teacher

None

None

None

None

Richard Carson

None

None

None

None

None

Ken Cocksedge

Retired

None

Jayne's Nursery Ltd (pre-school childcare provider)

None

None

Amanda Reid

Headteacher

None

None

None

None

Catherine Champion

Deputy

Headteacher

None

None

None

None

Daniel Lewis

Quilter Cheviot

None

None

None

None

 

 

GOVERNOR ATTENDANCE RECORDS

 

Name of Governor

Date of appointment

Term of office

Date they stepped down

Who appointed them

Attendance record at LGB meetings last year

2019-20

Attendance record at CAP (curriculum, attainment & progress) meetings last year

2019-20

Tricia Farmer

September 2007

4 Years

1st September 2020

Governing body

(6/7) 86%

(1/1) 100%

Matthew Jones

January 2018

4 Years

31st December 2019

Parents of the pupils

(3/3) 100%

N/A

Stephen Hill

January 2011

4 Years

N/A

Governing body

(5/7) 71%

(1/1) 100%

Peter Kearn

October 2017

4 Years

 N/A

Governing body

(5/7) 71% 

(1/1) 100%

Paula Shaikhly

September 2015

4 Years

N/A

Parents of the pupils

(5/7) 71%

(1/1) 100%

Richard Carson

27th August 2014

4 Years

N/A

Governing body

(4/7) 57%

(1/1) 100%

Ken Cocksedge

September 2015

4 Years

N/A

Governing body

(6/7) 86%

(1/1) 100%

Amanda Reid

September 2010

4 Years

N/A

School staff/headteacher

(7/7)100%

(1/1)100%

Cathy Champion

5th December 2016 Deputy Headteacher

4 Years

N/A

School staff/headteacher

(7/7) 100%

(1/1) 100%

Kiri Wyatt

February 2020

4 Years

N/A

Governing body

(2/3) 67%

(1/1) 100%

Gill Marrion

 June 2020

 4 Years

 N/A

Governing body

(2/2) 100%

N/A